Elżbieta Grosseova. Progress
XMLTreść
Wernisaż: 12 lipca (piątek), godz. 17:00
Wystawa trwa do 2 września 2024 r.
Zapraszamy na wystawę wybitnej czeskiej rzeźbiarki o polskich korzeniach, zaliczanej do czołówki artystów z naszej części Europy. Będzie to prezentacja dzieł z kolekcji Iwony Siewierskiej oraz najnowszych prac artystki.
W Galerii BWA pokażemy obrazy strukturalne stworzone w latach 2010-2024 oraz rzeźby z ostatniego ćwierćwiecza. Prezentację uzupełni seria rysunków z 2007 roku oraz unikatowe litografie z lat 80. XX w.
Eventowi będzie towarzyszyła promocja książki „Lawendowa herbata”, która jest opowieścią o Grosseovej, pokazującą ją w 24 odsłonach.
Wernisaż, na który zapraszamy, będzie także okazją do spotkania i rozmowy z autorką wystawy.
Elżbieta Grosseova urodziła się 4 listopada 1937 roku w Warszawie. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby w Metalu. Dyplom ukończenia uczelni otrzymała w 1966 roku. Projektowała dla polskiej Spółdzielni Artystów Plastyków „Ład”. Czuje się obywatelką świata, chociaż w Polsce uważana jest za Czeszkę, w Czechach za Polkę. W 1972 roku przeprowadziła się na stałe do Czech. Mieszka i pracuje w Horoměřicach pod Pragą, ale kocha Polskę i mówi o sobie, że jest stuprocentową Polką.
W gronie rzeźbiarzy jest jedną z nielicznych żyjących kobiet, która osiągnęła tak dużo. Od 2010 roku równolegle tworzy rzeźby z gliny i brązu oraz obrazy strukturalne. Jest członkinią Związku Artystów Plastyków Ceramików Unii Sztuk Plastycznych Republiki Czeskiej oraz Międzynarodowej Akademii Ceramicznej (AIC) w Genewie. Zdobyła 20 liczących się nagród w dziedzinie ceramiki, w tym w 1995 roku najważniejszą: Premio Aquisto w Faenzie. W 2022 roku otrzymała Złoty Medal Honorowy Zasłużony dla Kultury Polskiej od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej credo: Moim partnerem w twórczym dialogu z materiałem rzeźbiarskim jest glina.
Wystawa realizowana przy pomocy finansowej Miasta Jeleniej Góry.